Zasady i warunki
Ogólne warunki zakupów w sklepie internetowym www.protocycles.cz
(zwane dalej "Ogólnymi Warunkami")
Artykuł I.
Postanowienia wstępne
Niniejsze Ogólne Warunki Handlowe mają zastosowanie do sklepu internetowego Sprzedającego, który jest prowadzony na stronie internetowej znajdującej się pod adresem www.protocycles.cz (zwanej dalej "Stroną Internetową"), za pośrednictwem interfejsu Strony Internetowej (zwanego dalej "Interfejsem Internetowym Sklepu").
Operatorem i właścicielem strony internetowej www.protocycles.cz jest spółka Protocycles s.r.o., nr identyfikacyjny: 014 88 422, z siedzibą pod adresem Družstevní 248, Čekanice, 390 02 Tábor. Spółka jest zarejestrowana w Rejestrze Handlowym prowadzonym przez Sąd Rejonowy w Czeskich Budziejowicach, sekcja C, wkładka 21667 (zwana dalej "Protocycles s.r.o." lub również "Sprzedawca"). Wszelkie prawa własności w odniesieniu do tej strony internetowej są uprawnione do wykonywania wyłącznie przez Protocycles s.r.o. zgodnie z ustawą o prawie autorskim 121/2000 Coll. Wszelkie przechowywanie, modyfikowanie i rozpowszechnianie tej strony internetowej jest możliwe tylko za zgodą Protocycles s.r.o.
Dostęp i korzystanie ze strony internetowej www.protocycles.cz jest bezpłatne, odwiedzający korzysta ze strony internetowej na własne ryzyko. Protocycles Ltd nie ponosi odpowiedzialności za bezpieczne korzystanie i nieprzerwany dostęp do tej strony internetowej.
Ogólne Warunki Handlowe regulują prawa i obowiązki Sprzedającego i Kupującego, który jest konsumentem lub przedsiębiorcą (konsument lub przedsiębiorca zwany dalej "Kupującym"). Konsumentem jest każdy, kto poza zakresem swojej działalności gospodarczej lub poza zakresem samodzielnego wykonywania zawodu, wchodzi w stosunek umowny ze Sprzedającym. Przedsiębiorcą jest osoba, która samodzielnie prowadzi działalność zarobkową na własny rachunek i odpowiedzialność, w handlu lub w inny sposób, w celu osiągnięcia zysku. Regulamin jest dostępny dla każdego na stronie internetowej.
Wszelkie stosunki umowne między Sprzedającym a Kupującym podlegają prawu Republiki Czeskiej, w szczególności ustawie nr 89/2012 Dz.U., Kodeks cywilny, z późniejszymi zmianami (zwanej dalej "KC").
Kupujący wyraża zgodę na korzystanie ze środków porozumiewania się na odległość przy zawieraniu Umowy kupna-sprzedaży. Koszty poniesione przez Kupującego przy korzystaniu ze środków porozumiewania się na odległość w związku z zawarciem Umowy kupna-sprzedaży ponosi sam Kupujący (połączenie internetowe, rozmowy telefoniczne). Sprzedający nie zawiera umów przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, które podlegają wielokrotnemu wykonaniu.
Artykuł II.
Umowa kupna-sprzedaży
Jeśli Kupujący jest konsumentem, propozycją zawarcia umowy kupna-sprzedaży jest umieszczenie przez Sprzedającego oferowanych towarów na stronie internetowej www.protocycles.cz, przy założeniu, że umowa kupna-sprzedaży zostaje zawarta poprzez wysłanie zamówienia przez Kupującego i przyjęcie zamówienia przez Sprzedającego. Sprzedający niezwłocznie potwierdzi Kupującemu przyjęcie zamówienia za pomocą wiadomości e-mail wysłanej na adres e-mail wskazany przez Kupującego. Wiadomość e-mail z potwierdzeniem nie ma wpływu na zawarcie umowy kupna-sprzedaży. Zamówienie towarów odbywa się za pośrednictwem interfejsu internetowego znajdującego się na stronie internetowej www.protocycles.cz po spełnieniu wszystkich określonych tam wymagań. Przed wysłaniem zamówienia towarów do Sprzedającego, Kupujący może zmienić dane, które wprowadził w zamówieniu, takie jak ilość towarów, wysyłka, a także sposób płatności. Jeśli Kupujący nie jest konsumentem, zamówienie wysłane przez Kupującego jest propozycją zawarcia umowy kupna, przy czym zawarcie umowy kupna następuje po dostarczeniu wiadomości e-mail z potwierdzeniem na adres e-mail wskazany przez Kupującego. Umowa kupna-sprzedaży zawierana jest w języku czeskim.
Wszelkie prezentacje towarów umieszczone w interfejsie internetowym sklepu mają charakter informacyjny i Sprzedający nie jest zobowiązany do zawarcia umowy kupna-sprzedaży dotyczącej tych towarów. Postanowienia § 1732 (2) niemieckiego kodeksu handlowego nie mają zastosowania.
Wiadomość e-mail potwierdzająca zamówienie Kupującego powinna zawsze zawierać aktualną wersję niniejszych Ogólnych Warunków Handlowych.
Zamówienie towarów odbywa się za pośrednictwem interfejsu internetowego sklepu znajdującego się na stronie internetowej www.protocycles.cz po spełnieniu wszystkich określonych w nim wymagań. Przed wysłaniem zamówienia towarów do Sprzedającego, Kupujący może zmienić dane, które wprowadził w zamówieniu, takie jak ilość towarów, wysyłka, a także sposób płatności.
Zawarcie umowy kupna bez uzgodnienia wszystkich wymogów określonych w niemieckim kodeksie handlowym jest wykluczone zgodnie z postanowieniami § 1726 niemieckiego kodeksu handlowego. Sprzedający wyklucza również przyjęcie oferty ze zmianą lub odstępstwem zgodnie z § 1740 ust. 3 niemieckiego kodeksu handlowego.
Zamówienie, które nie zawiera wszystkich wymaganych elementów lub nie spełnia elementów określonych w niniejszych Ogólnych Warunkach Handlowych lub jest z nimi sprzeczne i nie zostało uzupełnione lub poprawione nawet po wezwaniu Sprzedającego, uważa się za zamówienie, które nie zostało złożone.
Składając zamówienie Kupujący potwierdza, że zapoznał się z niniejszymi Ogólnymi Warunkami przed złożeniem zamówienia oraz że wyraża na nie zgodę, w wersji obowiązującej i skutecznej w chwili złożenia zamówienia.
Artykuł III.
Transport towarów, terminy dostawy towarów, miejsce dostawy
Możliwy sposób dostawy towarów zależy od charakteru towarów i jest zawsze podany jako wybór i wskazany w rodzaju oferowanych towarów. Towar zamówiony przez Kupującego może być transportowany przez PPL, operatora pocztowego lub może być przeznaczony, ze względu na swój charakter, wyłącznie do odbioru w siedzibie Sprzedającego pod adresem Branice 111, Bernartice 398 43. Cenę transportu reguluje aktualny w dniu zamówienia towaru cennik transportu. Kupujący jest każdorazowo informowany o cenie transportu przed złożeniem zamówienia. Koszt dostawy towaru różni się w zależności od wybranej metody i dostawcy usług przewozowych. W przypadku odbioru osobistego towarów w siedzibie Sprzedającego pod adresem Branice 111, Bernartice 398 43, koszt wysyłki wynosi 0,- CZK.
Termin dostawy towaru jest zawsze wskazany przy towarze. W przypadku, gdy dostarczenie towaru Kupującemu w tym terminie nie będzie możliwe, Kupujący zostanie o tym powiadomiony w ciągu 5 dni roboczych od otrzymania zamówienia.
Towar zamówiony przez Kupującego zostanie dostarczony do miejsca dostawy wskazanego w zamówieniu, w sposób określony przez Kupującego, chyba że towar jest dostępny wyłącznie do odbioru osobistego.
Jeżeli Sprzedający jest zobowiązany na podstawie umowy sprzedaży do dostarczenia towaru do miejsca wskazanego przez Kupującego w zamówieniu, Kupujący odbiera towar przy odbiorze.
W przypadku, gdy z przyczyn leżących po stronie Kupującego konieczne jest dostarczenie towaru wielokrotnie lub w inny sposób niż określony w zamówieniu, Kupujący zobowiązany jest do pokrycia kosztów związanych z powtórnym dostarczeniem towaru lub kosztów związanych z innym sposobem dostarczenia towaru.
Kupujący wyraża zgodę na przekazanie przez Sprzedającego wybranemu przewoźnikowi informacji dotyczących Kupującego w zakresie niezbędnym do prawidłowego dostarczenia towaru.
W przypadku, gdy towar jest transportowany przez przewoźnika, Kupujący jest zobowiązany do sprawdzenia integralności opakowania przy odbiorze towaru, a w przypadku jakichkolwiek wad, do niezwłocznego powiadomienia przewoźnika, z którym Kupujący sporządzi protokół szkody. Niekompletna lub uszkodzona przesyłka musi zostać niezwłocznie zgłoszona Sprzedającemu. W przypadku uszkodzenia opakowania wskazującego na nieuprawnione wejście do przesyłki, Kupujący może nie przyjąć przesyłki od przewoźnika.
Artykuł IV.
Ceny i płatność za towary
Cena za towar dostarczony przez Sprzedającego na podstawie zamówienia Kupującego ustalana jest według aktualnego cennika znajdującego się na stronie internetowej www.protocycles.cz w dniu złożenia zamówienia przez Kupującego. Cena towarów jest zawsze podawana na stronie www.protocycles.cz z uwzględnieniem i bez uwzględnienia podatku VAT oraz z uwzględnieniem wszystkich powiązanych opłat wymaganych przez prawo. Wynikowa cena jest zawsze ceną powiększoną o podatek VAT. Sprzedający jest uprawniony do jednostronnej zmiany ceny towarów, pod warunkiem, że taka zmiana ceny nie będzie miała wpływu na już zawartą umowę kupna.
Na warunkach określonych w niniejszych Ogólnych Warunkach Sprzedający obciąży Kupującego kosztami dostawy towaru do Kupującego oprócz ceny towaru, przy czym interfejs internetowy sklepu zawiera również informacje o kosztach związanych z pakowaniem i dostawą towaru. Informacje o kosztach związanych z pakowaniem i dostawą towarów podane w interfejsie internetowym sklepu są ważne tylko w przypadkach, gdy towary są dostarczane na terytorium Republiki Czeskiej.
Składając zamówienie, Kupujący potwierdza zgodę na ceny Sprzedającego za zamówione towary i zobowiązuje się do zapłaty ceny za zamówione towary.
Sposób zapłaty ceny zakupu zostanie uzgodniony w umowie kupna, zgodnie z wyborem Kupującego dokonanym w jego zamówieniu, gdzie Kupujący ma możliwość wyboru spośród następujących opcji:
Bezgotówkowy przelew bankowy na konto Sprzedającego - połączenie bankowe: Fio banka a.s., numer konta: 2400748738/2010. Zmiennym symbolem jest numer zamówienia. Towar zostanie wysłany do Kupującego po zaksięgowaniu kwoty płatności za zamówienie na koncie Sprzedającego,
gotówką (za pobraniem) - Klient zapłaci za towar gotówką przy odbiorze od przewoźnika,
gotówką przy odbiorze osobistym towaru w siedzibie Sprzedawcy.
Sprzedawca wymaga zapłaty ceny zakupu przed odbiorem towaru przez Kupującego. Sprzedawca może zażądać od Kupującego wpłaty zadatku lub innej podobnej płatności, w szczególności w przypadkach, gdy towary są określone jako przeznaczone do dostawy "wyłącznie na zamówienie".
Artykuł V.
Roszczenia z tytułu wad towarów
Prawa i obowiązki stron umowy dotyczące wadliwego wykonania regulują odpowiednie przepisy powszechnie obowiązujących przepisów prawa, w szczególności przepisy §§ 1914 do 1925, 2099 do 2112 i 2161 do 2174 niemieckiego kodeksu cywilnego.
Sprzedający ponosi odpowiedzialność wobec Kupującego, chyba że Kupujący jest również przedsiębiorcą i z okoliczności w chwili zawarcia umowy wynika, że zakup dotyczy również jego działalności gospodarczej, w szczególności za to, że w chwili przyjęcia towaru:
towar ma właściwości uzgodnione między stronami, a w braku uzgodnienia - właściwości opisane przez Sprzedającego lub producenta albo oczekiwane przez Kupującego z uwagi na charakter towaru i na podstawie prowadzonej przez nich reklamy,
towary nadają się do celu, do którego Sprzedający oświadcza, że mają być używane lub do którego towary tego rodzaju są zwykle używane,
towary odpowiadają pod względem jakości lub wykonania uzgodnionej próbce lub wzorcowi, jeżeli jakość lub wykonanie zostały określone w odniesieniu do uzgodnionej próbki lub wzorca,
towary mają odpowiednią ilość, miarę lub wagę i są zgodne z wymogami prawa.
W przypadku dostarczenia Kupującemu wadliwego świadczenia, które stanowi istotne naruszenie umowy, Kupujący ma prawo do
usunięcia wady poprzez dostarczenie nowej rzeczy bez wady lub dostarczenie brakującej rzeczy,
usunięcia wady poprzez naprawę rzeczy,
rozsądnego rabatu od ceny zakupu, lub
odstąpienia od umowy.
Kupujący powiadomi Sprzedającego o wybranym prawie w momencie powiadomienia o wadzie lub bez zbędnej zwłoki po powiadomieniu o wadzie. Kupujący nie może zmienić dokonanego wyboru bez zgody Sprzedającego; nie dotyczy to sytuacji, gdy Kupujący zażądał naprawy wady, która okaże się nieusuwalna. Jeżeli Sprzedający nie usunie wady w rozsądnym terminie lub powiadomi Kupującego, że nie usunie wady, Kupujący może zażądać odpowiedniego rabatu od ceny zakupu w miejsce usunięcia wady lub może odstąpić od umowy. Jeżeli Kupujący nie skorzysta ze swojego prawa w terminie, przysługują mu takie same prawa jak w przypadku nieistotnego naruszenia umowy (patrz ust. 4 poniżej).
Jeśli wadliwe wykonanie jest nieistotnym naruszeniem umowy, Kupujący ma prawo do usunięcia wady lub do rozsądnego rabatu od ceny zakupu. Dopóki Kupujący nie skorzysta z prawa do obniżki ceny zakupu lub nie odstąpi od umowy zakupu, Sprzedający może dostarczyć brakujące elementy lub usunąć wadę prawną. Inne wady mogą zostać usunięte przez Sprzedającego według jego wyboru poprzez naprawę przedmiotu lub dostarczenie nowego przedmiotu. Jeśli Sprzedający nie usunie wady w odpowiednim czasie lub odmówi jej usunięcia, Kupujący może zażądać obniżenia ceny zakupu lub odstąpić od umowy. Kupujący nie może zmienić dokonanego wyboru bez zgody Sprzedającego.
W przypadku dostarczenia nowej rzeczy, Kupujący zwróci Sprzedającemu pierwotnie dostarczoną rzecz na koszt Sprzedającego.
Jeśli Kupujący nie zgłosi wady w terminie, traci prawo do odstąpienia od umowy kupna.
Jeżeli Kupujący nie zgłosi wady bez zbędnej zwłoki po tym, jak mógł ją wykryć przy terminowej kontroli i wystarczającej staranności, sąd nie przyzna mu prawa do wadliwego wykonania. W przypadku wady ukrytej to samo ma zastosowanie, jeżeli wada nie została zgłoszona bez zbędnej zwłoki po tym, jak Kupujący mógł ją wykryć z należytą starannością, ale najpóźniej w ciągu dwóch lat od dostawy towarów.
Kupujący będzie dochodził swoich praw z tytułu wadliwego wykonania umowy pod adresem siedziby Sprzedającego Branice 111, Bernartice 398 43, gdzie przyjęcie reklamacji jest możliwe w odniesieniu do sprzedanego asortymentu. Za moment zgłoszenia reklamacji uznaje się moment otrzymania przez Sprzedawcę reklamowanego towaru od Kupującego.
Sprzedający ma prawo odmówić przyjęcia towaru do reklamacji w przypadku, gdy reklamowany towar i/lub jego części składowe są zanieczyszczone lub nie spełniają podstawowych wymogów higienicznych oddania towaru do reklamacji, chyba że zanieczyszczenie jest normalne.
W przypadku zakupu towaru przez konsumenta, jeżeli wada ujawni się w ciągu sześciu miesięcy od jego otrzymania, uznaje się, że towar był wadliwy w chwili jego otrzymania.
Kupujący będący konsumentem jest uprawniony do skorzystania z prawa do reklamacji z tytułu wad, które wystąpiły w towarach konsumpcyjnych w ciągu dwudziestu czterech miesięcy od ich otrzymania. Postanowienia niniejszego artykułu nie mają zastosowania w przypadku towarów sprzedawanych po niższej cenie do wady, dla której uzgodniono niższą cenę, do zużycia spowodowanego normalnym użytkowaniem, w przypadku towarów używanych do wady odpowiadającej stopniowi użytkowania lub zużycia, które towary miały w momencie przejęcia przez Kupującego lub jeśli wynika to z charakteru towarów.
Artykuł VI.
Przepisy szczególne dotyczące zakupu towarów przez konsumenta
W przypadku zawarcia umowy kupna-sprzedaży przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, Kupujący będący konsumentem w rozumieniu przepisów art. 6 ust. 1 ustawy o prawach konsumenta. W przypadku, gdy przedmiotem umowy kupna jest kilka rodzajów towarów lub dostawa kilku części, termin ten biegnie od daty otrzymania ostatniej dostawy towarów. Odstąpienie od Umowy kupna musi zostać wysłane przez Kupującego w terminie określonym w zdaniu poprzednim na adres siedziby Sprzedającego lub na adres e-mail Sprzedającego, które są określone w art. VIII niniejszych Ogólnych Warunków Handlowych. W celu odstąpienia od Umowy kupna Kupujący może skorzystać z wzoru formularza, który stanowi integralną część niniejszych Ogólnych Warunków Handlowych. W przypadku skorzystania przez konsumenta z przykładowego formularza odstąpienia od umowy kupna, Sprzedający niezwłocznie potwierdzi jego otrzymanie w formie tekstowej.
W przypadku odstąpienia od Umowy kupna zgodnie z niniejszym artykułem, Umowa kupna zostaje anulowana od samego początku. Konsument zobowiązany jest zwrócić Sprzedającemu Towar w stanie nienaruszonym i kompletnym, ponosząc koszty związane ze zwrotem Towaru Sprzedającemu, nawet jeśli Towar ze względu na swój charakter nie może zostać w zwykłym trybie odesłany pocztą.
W przypadku odstąpienia przez Kupującego od Umowy Sprzedaży na podstawie ustępu poprzedzającego, Sprzedający zwróci środki otrzymane od Kupującego w terminie 14 dni od odstąpienia przez Kupującego od Umowy Sprzedaży w taki sam sposób, w jaki otrzymał je od Kupującego, chyba że uzgodniono inaczej. Jednocześnie Sprzedający jest uprawniony do zwrotu świadczenia spełnionego na jego rzecz przez Kupującego już w chwili zwrotu towaru przez Kupującego lub w inny sposób, jeżeli Kupujący wyrazi na to zgodę i nie spowoduje to poniesienia przez Kupującego dodatkowych kosztów. Jeśli Kupujący odstąpi od umowy kupna, Sprzedający nie jest zobowiązany do zwrotu Kupującemu otrzymanych środków, zanim Kupujący zwróci mu towar lub udowodni, że wysłał towar do Sprzedającego.
Aby Sprzedający mógł przyjąć zwrot w przypadku odstąpienia od umowy, towar nie może być w żaden sposób uszkodzony ani nosić śladów użytkowania lub zużycia.
Konsument przyjmuje do wiadomości, że nie jest możliwe odstąpienie od umowy dostawy towarów, które zostały dostosowane do życzeń Konsumenta lub dla osoby Konsumenta, między innymi w rozumieniu § 1837 Kodeksu cywilnego.
Artykuł VII.
Dane kontaktowe
Dane kontaktowe Sprzedającego to:
Protocycles s.r.o., numer rejestracyjny: 014 88 422
Siedziba spółki: Družstevní 248, Čekanice, 390 02 Tábor.
Tel: +420 777 883 494
E-mail: vit@protocycles.cz
Osoba kontaktowa ds. realizacji zamówień: Vít Kučera
Osoba do kontaktu w sprawie reklamacji i odstąpienia od umowy kupna: Vít Kučera
Artykuł VIII.
Ochrona danych osobowych
Sprzedający wypełni swój obowiązek informacyjny wobec Kupującego w rozumieniu art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (zwanego dalej "RODO") w związku z przetwarzaniem danych osobowych Kupującego w celu realizacji Umowy kupna-sprzedaży, w celu negocjacji niniejszej Umowy oraz w celu realizacji zobowiązań publicznych Sprzedającego w formie odrębnego dokumentu.
Artykuł IX.
Wysyłanie informacji handlowych i przechowywanie plików cookie
Kupujący wyraża zgodę na przesyłanie na adres elektroniczny Kupującego informacji związanych z towarami, usługami lub działalnością Sprzedającego oraz wyraża zgodę na przesyłanie przez Sprzedającego na adres elektroniczny Kupującego informacji handlowych. Sprzedający realizuje wobec Kupującego obowiązek informacyjny w rozumieniu art. 13 Rozporządzenia RODO dotyczący przetwarzania danych osobowych Kupującego w celu przesyłania informacji handlowych za pomocą odrębnego dokumentu.
Kupujący wyraża zgodę na przechowywanie plików cookies na jego komputerze. W przypadku, gdy zakup na stronie internetowej może zostać dokonany, a zobowiązania sprzedawcy wynikające z umowy kupna mogą zostać wypełnione bez przechowywania plików cookie na komputerze kupującego, kupujący może w dowolnym momencie wycofać zgodę zgodnie z poprzednim zdaniem.
Artykuł XI.
Postanowienia końcowe
Niniejsze Ogólne Warunki Sprzedającego obowiązują w wersji wskazanej na stronie internetowej Sprzedającego www.protocycles.cz w dniu zawarcia Umowy kupna-sprzedaży. Kupujący zastrzega sobie prawo do zmiany brzmienia Ogólnych Warunków.
W przypadku, gdy stroną umowy jest konsument, stosunki nieuregulowane w Ogólnych Warunkach Handlowych podlegają NTC i ustawie nr 634/1992 Sb. o ochronie konsumentów. Jeżeli stroną umowy jest przedsiębiorca, stosunki nieuregulowane w Ogólnych Warunkach Handlowych podlegają NTC.
Sprzedający oświadcza, że posiada ważną licencję handlową na sprzedaż towarów na www.protocycles.cz. Zgodnie z postanowieniami § 1820 ust. 1 OWH Sprzedawca informuje, że konsument może skierować pozasądową reklamację do organu kontrolnego, którym jest Czeska Inspekcja Handlowa. Czeska Inspekcja Handlowa rozpatruje pozasądowe skargi konsumentów w sposób i na warunkach określonych w odpowiednich przepisach prawa. Kontrolę nad przestrzeganiem ustawy o licencjonowaniu handlu przeprowadza właściwy organ licencjonowania handlu. Kontrolę nad przestrzeganiem ochrony danych osobowych sprawuje Urząd Ochrony Danych Osobowych.
Umowy kupna-sprzedaży są archiwizowane przez sprzedawcę od momentu ich zawarcia, nawet po ich wykonaniu. Umowy sprzedaży są archiwizowane w formie, w jakiej zostały zawarte. Dostęp do zarchiwizowanych umów sprzedaży przysługuje wyłącznie Sprzedawcy lub podmiotowi upoważnionemu przez Sprzedawcę do ich archiwizacji. Podmioty te nie są uprawnione do ujawniania umów osobom trzecim, za wyjątkiem sytuacji, w których są do tego prawnie zobowiązane.
Niniejsze Ogólne Warunki są ważne i obowiązują od dnia 1.10.2014 r.